a) Východisková situácia

Slovensko patrí ku krajinám s vysokým počtom Rómov vo vzťahu k ostatnému obyvateľstvu. Nielen veľkosť, ale aj životný štýl, vzdelávanie, pracovné návyky, úroveň zdravotnej starostlivosti a ďalšie sociálne otázky MRK sú aktuálnym spoločenským problémom. Jedným z hlavných cieľov pri práci s mladými Rómami je na jednej strane rozvoj ich osobnosti, myslenia a konania, na strane druhej ich socializácia do spoločnosti. Na zabezpečenie týchto kľúčových úloh je potrebné využívať najmä výchovu a vzdelávanie. Dôležitú úlohu pri socializácií zohráva teda škola. Vzhľadom k tomu, že región Horehronia je oblasťou s vysokou koncentráciou Rómov, z čoho vyplýva aj vysoká nezamestnanosť a vysoká miera chudoby, žiaci z takýchto rodín nemajú prostriedky, aby mohli dochádzať na strednú školu v Brezne. Z dôvodu uľahčenia prístupu k formálnemu vzdelávaniu a k získavaniu zručností potrebných na trhu práce žiadateľ vytvoril v spolupráci s obecným úradom v Pohorelej priestorové a materiálne podmienky a zriadil elokované pracovisko školy. Dôležitým motivačným faktorom je aj ukončenie štúdia záverečnými skúškami, a tým ziskom výučného listu, čo ľahšie umožní absolventom nájsť si budúce uplatnenie v praxi.